No 3. jūnija Tukuma bibliotēkas Bērnu nodaļā būs skatāma Latvijas simtgadē tapusī interaktīvā ceļojošā izstāde “Zīmē un rīmē”, kas veidota, izmantojot Alberta Kronenberga radītos tēlus un tekstus, un izceļ mākslinieka nozīmīgo ieguldījumu Latvijas kultūras attīstībā.

Mākslinieki Anna Vanaga, Agnese Rutkovska, Marta Laure, Artūrs Lācis un Vivianna Maria Stanislavska radījuši ekspozīciju, kas bērniem un jauniešiem palīdz labāk izprast savas tautas pagātni un mūžam aktuālās vispārcilvēciskās vērtības – labestību, vienkāršību, godīgumu un asprātību.

Izstādes “Zīmē un rīmē” atraktivitāte aicina apmeklētājus pakronenbergoties. Šo darbības vārdu savā grāmatā "Vilki, velni un vīri. Alberta Kronenberga dzīve un daiļrade" lietojis somu žurnālists Juka Rislaki, un tas nozīmē bērnišķīgi un priekpilni spēlēties ar vārdiem un bildēm.

Ekspozīciju bagātina mākslinieku radītie interaktīvie objekti – miniatūrs karuselis, kas veidots pēc A.Kronenberga grāmatas "Sprunguļmuižā gadatirgus" stilistikas, trīs dimensiju ilustrāciju grāmata ar daiļdarba "Mazais ganiņš un viņa brīnišķais ceļojums" motīviem un digitāli iedzīvināta grāmata "Zelta laiki" ar aktiera Zigurda Neimaņa ierunātu tekstu. Izstādē iekārtota arī darbošanās zona, kurā iespējams radoši izpausties – zīmēt, rīmēt, krāsot, lasīt un sacerēt dzejoļus, kā arī minēt mīklas. Darbošanās interaktīvajā izstādē un tās izglītojošie materiāli veicina A.Kronenberga radošā mantojuma izmantošanu literatūras, vizuālās mākslas un vēstures mācību programmu apguvē.

"Vislielākais prieks par izstādes veidotāju asprātīgo un aizrautīgo rokrakstu, interesantā un mūsdienīgā veidā interpretējot Alberta Kronenberga radošo mantojumu. Ļoti ceru, ka izstāde iedvesmos gan lielus, gan mazus gan zīmēt, gan rīmēt," par izstādes mūsdienīgumu priecājas Jūrmalas Kultūras nodaļas vadītāja Agnese Miltiņa.

Ilze Saulīte-Jansone, A.Kronenberga mazmeita, par ekspozīciju saka tā: "Kronenbergs mūs visus māca nezaudēt bērnības sajūtu – aizrautību, vēlmi spēlēties un fantazēt. Laiki mainās, bet bērnības garšas paliek neaizmirstamas! Izstādei esmu sarīmējusi Kronenberga biogrāfiju, šķita, ka rīmēs bērni to uztvers labāk.Ola – skola, spoks – joks, zaķis – kaķis. Varbūt atklāsim sevī dzejniekus un savu pantu ilustratorus!"

Ar grafiķa, dzejnieka un vairāku grāmatu autora A.Kronenberga (1887‒1958) asprātīgajiem zīmējumiem un dzejas pantiem izaugušas vairākas paaudzes. Mākslinieka radošais mantojums ietver ilustrācijas apmēram 130 grāmatām (savu un citu autoru bērnu dzejoļiem un stāstiem). A.Kronenberga radītie teksti bērnus uzrunā, jo tie ir rotaļīgi un atmiņā paliekoši, pateicoties tajos ietvertajām atskaņām un dzejnieka rīmēšanas mākslai. Pēc viņa grāmatu motīviem iestudētas vairākas bērnu izrādes, sasniedzot rekordlielu skatītāju apmeklējumu. A.Kronenbergu dēvē par latviešu komiksa žanra pamatlicēju, un ar viņu ir saistīts latviešu politiskās karikatūras aizsākums.

Izstādi “Zīmē un rīmē” atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Jūrmalas pilsētas dome, Jūrmalas pilsētas muzejs, biedrība "Kronenbergs un draugi".