Tukuma novada bibliotekāri 4. oktobrī profesionālās pieredzes nolūkā apmeklēja Ogres Centrālo bibliotēku.
Jaunuzceltā modernā ēka būvēta ar maksimāli zemu resursu patēriņu apkurei, apgaismojums ar viedo vadību, unikāla apkures sistēma, izmantojot kanalizācijas notekūdeņu siltummaiņu, uz ēkas jumta uzstādīti saules paneļi elektroenerģijas ražošanai.
Ogres bibliotēkā bez brīvpieejas krājuma, lasītavām, pasākumu telpām bērniem un pieaugušo auditorijai uzstādītas grāmatu saņemšanas/nodošanas pašapkalpošanās iekārtas, grāmatu atdošanas kaste ārpus bibliotēkas darba laika un grāmatu pakomāts.
Par Ogres bibliotēku
2019. gada nogalē pilnībā tika nojaukta bibliotēkas vecā māja un tās vietā nepilnu 2 gadu laikā uzbūvēta jaunā Ogres Centrālā bibliotēka, kuras sākotnējo projektu izstrādāja RTU Arhitektūras fakultātes students Rūdis Rubenis, bet kopā ar Valdi Onkeli tapa jaunā bibliotēkas ēka. Rūdis Rubenis nav ogrēnietis, taču viņš rūpīgi iepazinās ar pilsētas vēsturi un tai raksturīgo arhitektūru, kuras elementus centās atskaņot arī jaunajā ēkā. Būvējot jauno bibliotēkas ēku, izdevās saglabāt gandrīz lielāko daļu koku, kas aptvēra arī veco ēku. Priežu, kļavu un bērzu tuvums rada mājīgu gaisotni, ko atzīst arī bibliotēkas apmeklētāji, sakot, ka ēkā ir ļoti patīkama un mierīga atmosfēra. Lasītāji iecienījuši arī sēžampalodzes, uz kurām sēžot iespējams aizvilkt aizkaru, tādējādi it kā norobežojoties no pārējās telpas, un pabūt ar sevi, grāmatu un skatu aiz loga. Ēka būvēta no koka konstrukcijām un tās būvniecībai izmantots 800 kubikmetru līmētā masīvkoka, ieviestas arī vairākas tehnoloģijas, kas šo ēku ļauj saukt par pasīvo, viedo jeb gudro māju – tā nav pieslēgta pilsētas centrālapkurei, siltuma nodrošināšanai ir ieviesta īpaši patentēta sistēma – siltummaiņas sūknis, ar kura palīdzību ēkā nonāk siltums, kas savukārt veidojas pilsētas kanalizācijā izbūvētā lielā notekūdeņu baseinā; rekuperācijas sistēma rūpējas par gaisa kvalitāti bibliotēkas telpās; uz ēkas autostāvvietas jumta atrodas 117 saules paneļi, kuru saražotā enerģija tiek izmantota gan ēkas apkurei, gan elektroauto uzlādei, ko iespējams izdarīt ēkas autostāvvietā; uz ēkas jumta atrodas lietus ūdens tvertne, kurā uzkrātais ūdens tiek izmantots zaļo sienu (50m2) laistīšanai.
Bibliotēkā ieviesta attālināta telpu rezervācijas sistēma un to atainojoši, moderni ekrāni, tas ikvienam interesentam ļauj īstenot telpu rezervēšanu attālināti. Bibliotēkas krājums apstrādāts ar RFID uzlīmēm, kas ļāva ieviest RFID sistēmu – Bibliotheca ražotāja iekārtas – trīs pašapkalpošanās stacijas, kā arī jaunums Latvijas bibliotēkās – automatizēts pakomāts, kas savienots ar BIS ALISE. Ar bezkontakta un autonomo risinājumu palīdzību bibliotēkā paaugstināta pakalpojumu pieejamība, pilnveidota iedzīvotāju apkalpošanas kvalitāte, kā arī nodrošināta efektīvāka resursu izmantošana bibliotēkas funkciju nodrošināšanai. Ogres novadnieka karte ir sasaistīta ar bibliotēkas pakalpojumu.
Ogres Centrālā bibliotēka tika izvirzīta Starptautiskās bibliotēku asociācijas un institūcijas federācijas (IFLA) gada balvai un bija viena no četrām pretendentēm uz titulu Gada publiskā bibliotēka 2022.
Gada publiskās bibliotēkas balvu katru gadu pasniedz IFLA sadarbībā ar dāņu IT uzņēmumu A/S Systematic, un tās mērķis ir izcelt un sniegt atzinību jaunām publiskajām bibliotēkām. Apbalvojumu saņem viena no pasaules bibliotēkām, kura pieteikusies balvai un atbilst kritērijiem – bibliotēkai ir jābūt uzbūvētai iepriekšējā gadā, tai jābūt jaunai ēkai vai jāatrodas telpās, kurās iepriekš nav atradusies bibliotēka. Piešķirot balvu, tiek vērtēta ēkas arhitektūra, tās radošie risinājumi apvienojumā ar modernajām tehnoloģijām, ēkas un telpu pieejamība, saistība ar vietējo kultūru, kā arī tas, kā bibliotēka pilda Apvienoto Nāciju organizācijas (ANO) ilgtspējības mērķus. Šogad balvai tika pieteiktas 20 bibliotēkas no 17 pasaules valstīm, un Ogres Centrālā bibliotēka iekļuva labāko četriniekā, pārējās bibliotēkas ir no ASV, Dānijas un Saūda Arābijas. Ogres Centrālā bibliotēka visu pretendentu vidū izceļas ar mājīgumu un patiesi radošiem risinājumiem telpās, kas paredzētas visu paaudžu lasītājiem. Ēkas arhitekti Rūdis Rubenis un Valdis Onkelis (Arhitektūras un projektēšanas birojs PBR), veidojot bibliotēkas projektu, ņēmuši vērā gan Ogres vēsturisko apbūvi, bet vienlaikus radījuši modernu un mūsdienu cilvēkam ērtu vietu lasīšanai, brīvā laika pavadīšanai un atpūtai.